Kdo je připraven, není překvapen

02.10.2019 A je to tady! Kalendář nekompromisně informuje o tom, že se září pomalu, ale jistě chýlí ke konci, což v podstatě pro mnohé studenty znamená nástup do školních aul, poslucháren či tříd. Někteří studenti (ostřílení bojovníci) to již znají, ale pro „zelenáče“ bude vše nové. Jak se na nový způsob života připravit, aby se z něho nestala noční můra?

Život na vysoké škole je opředen mnohými legendami. Některé jsou uvěřitelné a některé spíše patří do světa sci-fi. Lidé, kteří mají studia již za sebou, mluví o nejlepších letech života. O nikdy nekončící párty či o bráně do světa dospělých. Ovšem je život na vysoké škole opravdu o tolik lepší, než život na škole střední? Nemá žádné stinné stránky? Jistěže má.

Na vysoké škole se mladý člověk na rozdíl od školy střední více rozvíjí. Může se aktivněji zapojit do chodu školy. Na akademické půdě je brán jako kolega. Student není až tak moc vázaný na svou školu jako na instituci, má většinou volnější rozvrh (neplatí to všude) a často mívá více času sám na sebe. Život na VŠ přináší osamostatnění, více zábavy, širší paletu životních zkušeností a možností.

Bohužel pro mnohé studenty přichází překvapení v podobě menšího počtu spolužáků, se kterými se budou pravidelně vídat. Studenti si jdou ve většině případů po přednáškách „po svých“ a problémy ostatních moc neřeší. Čili super partu zde raději nečekejte. Ani stereotyp na vysoké škole nebude mít své místo. Zapomeňte na pravidelnost, kterou znáte ze střední školy. Každodenní ranní vstávání ve stejnou dobu, identický týdenní rozvrh či stejný odchod ze školy mezi druhou až čtvrtou hodinou odpolední.

Univerzitní studium je hodně o volnosti. V podstatě si můžete dělat, co chcete (pokud zvládáte školní povinnosti). Můžete si například zvolit spoustu nepovinných předmětů (do kterých nemusíte chodit), máte čas na brigády, zábavu a můžete si opravdu užívat života. Jenže takový „svobodný život“ není pro každého. Je dobré si zachovat alespoň nějakou pravidelnost ve svém životním stylu, jelikož se může také stát to, že roztříštěný rozvrh dne vás povede k neproduktivnímu flákání.

Na vysoké škole vás nikdo nebude strašit zkoušením, písemkami, domácími úkoly či jinými donucovacími prostředky k tomu, abyste se průběžně učili. Může to na první pohled vypadat jako úžasná úleva, ovšem po nějaké době zjistíte, že všechny tyto donucovací prostředky k něčemu skutečně byly. Studentů, kteří se v průběhu semestru učí průběžně je velice málo a většina se učí až těsně před zkouškou. Pak je toho na ně tolik, že propadají zoufalství.

Pravdou však zůstává, že život studenta je označován jako nejhezčí období života. Až budete ve svém prvním zkouškovém období propadat do hluboké deprese, zhluboka se nadechněte a mějte na paměti, že i toto jednou skončí a vy s potutelným úsměvem budete vzpomínat. Vždyť studentem na vysoké škole jste jenom jednou. Nebo dvakrát. Nebo třikrát. Nebo… /RB/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >