Aktuality

Žebříček kvality českých vysokých škol

23.1.2015 Hospodářské noviny, stejně jako každý rok, tak i letos přichází s žebříčkem nejlepších a nejprestižnějších vysokých škol v České republice za minulý rok. Srovnávají obory českého byznysu i průmyslu na jednotlivých univerzitách. Těmito obory letos byly: ekonomie, informatika, strojírenství, architektura, právo, psychologie, ale i sociologie. 

Jistě nikoho nepřekvapí, že tradiční vítězství za ekonomii získává institut ekonomických studií (IES) pražské Karlovy univerzity, ačkoli tato vysoká škola nemá ani vlastní ekonomickou fakultu. I přes to si tento titul nejlepší „ekonomka“ nese řadu let. 

Naopak velkým překvapením letošního ročníku jsou univerzity z Brna. Masarykova univerzita získala rovnou dvě ocenění, za dva obory, a to v psychologii a sociologii. Další oceněnou školou je Vysoké učení technické v Brně (VUT) a to za obor architektura ve strojírenství. Celkově však cenu za strojní průmysl a strojírenství získala Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci. 

V poslední době velmi oblíbeným oborem je informatika, která také byla sledována. V tomto zaměření zvítězila Fakulta elektrotechnická v Praze, ČVUT. Co se týče práva, bezkonkurenčně vede  opět Karlova Univerzita, která dle výzkumu dokáže nejlépe připravit své studenty na praxi.

Při hodnocení rozhodovalo více faktorů. Jestli, a jak dokáže škola spolupracovat i se zahraničními vysokými školami, jak je přísný výběr budoucích studentů, zda se prosazuje ve světě vědy a mnoho dalších kritérií. 

Při vyhodnocování dat vyšlo i najevo, že studentů na českých univerzitách rapidně ubývá. Oproti loňskému roku v posluchárnách zkoumaných škol ubylo přes šest tisíc, zejména na ekonomických fakultách. To se ovšem netýká oborů v IT, kterých stále přibývá. /M.G./

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.