Aktuality

Umění odpočívat

04.04.2019 Jeden semestr se chýlí ke konci a druhý pomalu začíná. Studenti vysokých škol se cítí vyčerpaní a unavení. Více duševně, než fyzicky. Proč tomu tak je? Zapomněli správně odpočívat.


Práce hlavou dá člověku opravdu zabrat. Činnosti studentů se dají přirovnat k intenzivnímu tréninku vrcholového sportovce. Ovšem student na rozdíl od sportovce, který ví, že musí své svaly nechat odpočinout, tráví často svůj čas k regeneraci sledováním televize, surfováním na internetu a sociálních sítích. Čas vyhrazený odpočinku nahradil zábavou. Ta ovšem není odpočinkem. Studentův mozek je neustále ve stavu pohotovosti připravený pracovat. Jaký je rozdíl mezi zábavou a odpočinkem? Dost značný.

Zábava člověku přináší rozptýlení od všelijakých starostí, odpočinek „dobíjí baterky“ čili doplňuje studentovu ztracenou energii. A v tom je klíčový rozdíl. Pokud odpočíváme, mozek v tu chvíli nemusí nic řešit a nechává veškeré myšlenky volně plynout. Odpočívá a čerpá síly pro další činnost. Naopak volný čas strávený u počítače nebo sledováním televize je pro organismus velkou psychickou zátěží. Přestože si většinou myslíme, že se dokážeme prostřednictvím zábavy krásně odreagovat, mýlíme se a často překročíme její míru, kdy zbytečně mozek zahltíme různými podněty. Jak se ovšem zklidnit a odreagovat od všeho toho mumraje, kterým je náš mozek během dne tolik zaměstnáván?

Nejdůležitější je klid. Má-li se účinek odpočinku správně projevit, musíme mu dát chvíli na rozmyšlenou. Zhruba po dvaceti minutách zjistíme, že se duševní únava začíná vytrácet. Mezi nejúčinnější činnosti, které vedou ke zklidnění je čtení. Ne ovšem čtení novin, časopisů nebo náročné literatury. Pokud vás baví komiksy, čtěte je. Pokud pohádky, sem s nimi. Dobrodružná literatura nebo cestopisy taky vykonají svou potřebu. Zkrátka něco co vás dokáže dokonale odpoutat od všední reality. Výborná je fyzická aktivita.

Jakýkoliv pohyb, ale bez MP3 přehrávače. Procházka lesem a zaposlouchání se do jeho bohémských zvuků je balzámem na duši. Pokud se vám nikam nechce, je možno se jen tak natáhnout na gauč a zaposlouchat se do hudby a na nic nemyslet. Máte-li nějakého koníčka, pusťte se do něho. Vymažte ze své mysli všechny problémy a nechte čas jen tak plynout. Nebojte se, nic vám neuteče. Nicnedělání a odpočinek určitě není plýtvání časem.
Stresové situace na nás číhají každý den a všude. Můžou nám sebrat i poslední zbytky sil a energie. Náš organismus si těmito nepříjemnými situacemi umí poradit. Musíme mu však trošku pomoct. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.