Aktuality

Umění improvizace

18.09.2018 V rámci vysokoškolského studia neustále prezentujete. Svou práci, projekty, postoje nebo myšlenky. A většinou se tak děje před publikem skládajícím se nejen z učitelského sboru, ale i před svými spolužáky. Jste často nervózní a mnohdy vůbec nevíte, jak máte reagovat, když na zodpovězení případných otázek publika potřebujete o trochu více času. A zde je odpověď- improvizujte.

Ač se to na první pohled nezdá, umění improvizace se dá naučit. Tato dovednost pak může napomoci jak při studiu, tak i v osobním životě studenta. Všichni známe ten pocit, kdy před rozrůstajícím se publikem naše vyjadřovací schopnost ztrácí na kvalitě. V břiše cítíme lehké mravenčení, jehož intenzita se s blížícím vystoupení před publikem neustále zvyšuje. Přestože jsme plní vědomostí, předat je sebevědomým způsobem nám prostě dělá starosti.

Nevěříme si a máme problém s komunikací. A zde se do hlavy studenta vloudí myšlenka, že mu vysoká škola zřejmě nepředala všechno, co měla. Sebedůvěru, techniky pro komunikaci, rychlost reakce, nástroje jak pracovat s odlišnými lidmi, jak nebýt „zavřený“ sám v sobě či jak se nebránit kontaktu s okolím a být zodpovědný za své konání. Hlavní příčinou mnohdy bývá strach schovaný za vším možným. Že něco udělám špatně a selžu. Ztrapním se před lidmi tím nejhorším možným způsobem. Tato myšlenka, která vlastně představuje způsob trestání sebe sama, je v nás hluboce zakořeněna.

Neustále nás stresuje a vyvádí z míry. Většina takto postižených jedinců s podobnou myšlenkou bojuje ve všech možných situacích. Strachů z neznámého se velice snadno zbavíte, když začnete improvizovat. Pomocí různých nácviků a her, kterými nastolíte stresové situace, můžete vytvořit pro vás bezpečné prostředí, ve kterém se budete učit různým technikám zvládání situací, jež vás sráželi na kolena. Učte se být také vtipní. Humor je totiž kořením veřejného projevu a udržuje publikum v pozornosti. Až budete stát před spolužáky, učiteli či jinými lidmi, jež budou se slastným pocitem očekávat vaše přebreptnutí, koktání a jiné komunikační lahůdky, nedejte jim šanci. Snažte se je vtáhnout do diskuse, jejíž startérem bude smích. Zkuste publikum uvolnit a vést případný dialog spontánně. Improvizujte.

Připravte si startovací vtip hned na začátku a získáte si jejich sympatie. Buďte autentičtí a bezprostřední. Snažte se s tématem, které prezentujete, alespoň na chvíli sžít. Hrajte si s ním. Určitě v něm následně objevíte pár skrytých momentů, které lze obrátit v humor.

Pokud vaši posluchači odcházejí nebo usínají, jste neúspěšní. Pokud pozorujete zájem, jste částečně úspěšní. Pokud si posluchači dělají zápisky, máte téměř vyhráno. A pokud odkládají bloky a tužky, tleskají, smějí se a přímo vás hltají očima, jste za hvězdy a máte stoprocentní úspěch. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.