Aktuality

Tvorba studijní příručky

06.06.2019 Studium na vysoké škole, pokud to s ním myslíte skutečně vážně, není žádná procházka růžovým sadem. Snadno se můžete dostat do nepříjemných situací, kdy se na vás sesype hromada učebnic, skript, poznámek k přednáškám, pracovních listů či domácích úkolů a vy nevíte, kde máte začít. V tomto případě je dobrým pomocníkem vlastnoručně vypracovaná studijní příručka. Naučíte-li se pár formátovacích triků, budete pak vědět, kde máte hledat konkrétní informace a učení pro vás bude snazší a samozřejmě efektivnější.

Nejdříve se v příručce naučte organizovat informace tak, abyste z ní mohli vytěžit maximum, tzn. učíte-li se vizuálně, pak si označte jednotlivé sekce barevně. Můžete také užívat myšlenkové mapy. Uvažujete-li lineárně, pak si informace značte chronologicky nebo alfabeticky a učte se je postupně. Spojujete-li si informace s určitou emocí, pak si je uspořádejte do příběhu (místo matematických vzorců si napište povídku, která vám při vzpomínání na konkrétní vzorce pomůže). Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří se učí snadno a rychle, použijte ve své studijní příručce takový formát, jenž z vás může udělat hvězdy fakulty (informace si můžete přepisovat na kartičky a pak sami sebe zkoušet, nebo si nahrávat mluvené slovíčka s následným poslechem).

Máte-li zmáknutou formu příručky, nakreslete si konceptuální mapu (formální osnovu), která vám zajistí jasný přehled o vašich nejdůležitějších informacích. Umožní vám vidět, jak všechno do sebe krásně zapadá. Výborné pro organizaci informací jsou také srovnávací tabulky, které zvýrazňují rozdíly mezi klíčovými koncepty (studujete-li literaturu, můžete takto srovnávat i dva různé romány). Studijní příručku si můžete psát ručně, nebo na počítači. Záleží jen na vás. Tyto vámi vytvořené příručky si neustále aktualizujte, přepisujte, dopisujte a hlavně pročítejte. Jen tak vám studijní příručka pomůže zapamatovat si toho více, než jen z klasických učebních materiálů.

Obrovskou výhodou studijní příručky je její velikost (mini). Budete-li si do ní psát vše podstatné, co potřebujete dle sylabu do určitého předmětu znát, pak s sebou nemusíte neustále přenášet stohy papírů. Můžete si svou příručku vytáhnout v dopravním prostředku, při sledování nudného pořadu v televizi (což není nic neobvyklého) nebo když na někoho čekáte. Všechny vámi zaznamenané informace si lépe zapamatujete, čím častěji si budete svou studijní příručku pročítat.

Studijní příručku si můžete vytvořit kdykoli, ale nejlépe bude, když s ní nebudete otálet a vyrobíte si ji co nejdříve. Nevíte-li, jaké informace si máte do svých příruček zaznamenat, pak jednoduchou pomocí bude zapisovat si zvýrazněná slova nebo definice, která ve skriptech či učebnicích bývají klíčovými informacemi. Přepisujte ale pouze ty, které budete potřebovat. Nepotřebujete přece novou učebnici. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.