Aktuality

Stop digitální únavě

28.03.2019 Mnohý z vás to určitě zná. Z dlouhého vysedávání u počítače, kterému se při psaní závěrečné vysokoškolské práce nemůžete bohužel vyhnout, máte velmi unavené oči, řezavou bolest, rozostřené vidění či pálení víček. Nastupuje ztuhlost ramen a šíje, což u mnohých vede k úporným bolestem hlavy. Na tyto problémy se sice neumírá, ale dokážou velice znepříjemnit a zkomplikovat život.

I když máte oči v naprostém pořádku, tyto syndromy počítačového vidění se mohou týkat i vás. Důvodem zdravotních komplikací je akomodace, zaostřování nablízko. Je-li čtený text na monitoru, ať se již jedná o mobilní telefon nebo monitor počítače, blíže očím, tím je zaostřování očí náročnější. Většinou na displeje a monitory koukáme jako uhranutí, aniž bychom jedinkrát mrkli. Ano, zapomínáme mrkat! Oko následně začne osychat, a na jeho povrchu se hromadí nečistoty, které poletují okolo nás. Oči začnou pálit a dochází k řezavé bolesti. Soustředíte-li se na svou práci, většinou tyto problémy zpozorujete, až když je pozdě. Pokud patříte mezi „čočkaře“, kteří nosí kontaktní čočky z materiálu snadno podléhajícímu dehydrataci, máte o zábavu postaráno. Kontaktní čočka totiž doslova vysává vodu a oči se začnou bránit pálením. I přes výše zmíněné problémy se dá lehce přenést a s bolestí očí vzniklou úporným koukáním na monitor počítače zatočit.

Zkuste vyzkoušet staré známé pravidlo počítačových harcovníků. A tím je 20/20/20. Každých dvacet minut se odvraťte od počítače a obraťte svůj zrak na předmět vzdálený 20 stop (cca šest metrů). Na vybraný objekt musíte koukat přibližně dvacet sekund. Tento jednoduchý cvik poté několikrát opakujte. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si své oči a nebude vám vysychat rohovka. Pokud trpíte jako většina z nás sklerózou, nastavte si časovač na svém telefonu, který vás bude každých dvacet minut upozorňovat na cvičení očí. Je také dobré upravit si svůj pracovní prostor tak, aby vzdálenost mezi monitorem a očima byla přibližně na délku vaší paže. Umístěte svůj monitor níže než vaše oči a eliminujte odlesky jiných světelných zdrojů. Nastavte na svém monitoru jas tak, aby korespondoval s osvětlením, které je okolo vás.

Ještě můžete vyzkoušet jednu nabízenou možnost a tou je, že se rozpláčete. Jenže to nejde tak lehce, jak se zdá. Možná, že kdybyste si přečetli pár předchozích stran své závěrečné práce, mohlo by k tomuto snadno dojít. Pak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pomůžete svým očím a získáte nový pohled na své autorské psaní. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.