Aktuality

Šaty dělají člověka

14.03.2019 Co se týče oblékání, žádná univerzita v naší zemi nemá ve svých směrnicích přesně uvedeno, jak se mají jejich studenti obléci ke státním zkouškám. Vychází se především z toho, že studenti jsou již dostatečně zralí na to, aby věděli, co znamená termín dress code.

Státnice je jedna z nejdůležitějších zkoušek v životě studenta a tudíž by neměl nic nechat náhodě, včetně volby správného oblečení. Jaký styl ovšem zvolit, abychom zkoušející komisi neohromili či nešokovali svým zjevem až přespříliš? Rozhodně je namístě zvolit styl zvaný business casual. Důležité je, aby se student ve zvoleném oblečení cítil pohodlně. Pokud mu jeho oděv nepadne, či zvolí nepříjemný materiál, může se jeho případný stres z probíhající zkoušky ještě tímto znásobit. Chtěli-li by pánové studenti ohromit dámskou polovičku zkouškové komise enormní slušností, rozhodně by měli myslet na to, že všeho moc škodí a na zamýšlený frak nebo smoking rozhodně zapomenout. Pravda, ženy to s rozmanitostí oděvu mají rozhodně pestřejší než muži. Mohou si obléci sukni, halenku, šaty, kalhoty, sako nebo kostýmek. Platí však staré pravidlo, že sukně by měly být dostatečně dlouhé a výstřih ne moc hluboký. I kdyby ve zkouškové komisi početně převažovala mužská populace, vyzývavé oblečení vám mladé dámy zkoušku rozhodně neulehčí.

A jelikož členy komise uvidíte až v den samotné zkoušky, nevíte, zda tam nebudou samé ženy. V tomto případě máte problém. Muži to ve výběru oblečení mají celkem jednoduché. Nejvhodnější kombinací bývá oblek s košilí a samozřejmostí je společenská obuv (tenisky určitě nechte doma). Přestože se ve společnosti postupně ustupuje od nošení motýlků či kravat, nic nezkazíte, když si na krk pro jednou kravatu uvážete. Pokud se rozhodujete, zda oblek světlejší nebo tmavší barvy, nelamte si s tím hlavu. Prostě si na sebe oblečte, v čem se cítíte nejpohodlněji. Zaměřte se raději na správnou velikost, jelikož malá košile, která vás bude škrtit, vás rozhodně v klidu nenechá.

Jaké oblečení si má student ke státnicím nebo obhajobě vybrat, na to univerzální rada bohužel neexistuje, ale je několik základních doporučení, kterých je dobré se držet. Důležité je vybírat správný oděv včas, jelikož v den zkoušky na tento problém již myslet nebudete. Oblečení si připravte raději už večer, jelikož jak se říká- připraveným štěstí přeje a hledat ráno kravatu nebo lodičky určitě není to nejlepší. Zvolíte-li si oděv formálnější nebo ležérnější není koneckonců až tak důležité, hlavní je, abyste si pokud možno zachovali svůj vlastní styl. Jím v podstatě vyjadřujeme i to, kdo jsme a jací jsme /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.