Aktuality

Prokrastinace, aneb jak přestat ztrácet čas

12.1.2015 Co je prokrastinace?

Podle výkladového slovníku to je „výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu…“

Obvykle nejde o lenost jako obecnou lidskou vlastnost. Pokud máme před sebou náročný úkol, který chceme splnit dobře, víme, že nám to zabere hodně času, energie a soustředění. Proto s jeho začátkem obvykle otálíme až do chvíle, kdy je stres z blížícího se termínu natolik velký, že je silnější než pocity nechuti či strachu. Naproti tomu seriály či facebook nám poskytují okamžité emocionální uspokojení, kterého se při učení nebo psaní diplomové práce nedostává.

Co s tím?

Pokud máme strach z velkého závazku či nezvládnutí úkolu perfektně, může nám pomoci několik následujících tipů:

Rozdělme si úkol do malých, jednoduše splnitelných celků. Pokud se máme například naučit celou knihu, je dobré si ji rozdělit na několik částí, při čtení si text zvýraznit, dělat si zjednodušující výpisky apod. 

Napišme si  jednotlivé úkoly na papír. A jejich splnění si postupně odškrtávejme, abychom názorně viděli, jak se nám daří postupovat k našemu cíli a byli tak pozitivně motivováni.

Udělejme si průběh práce příjemný. Každému z nás vyhovuje jiný způsob práce. Někdo nevydrží sedět dlouho na jednom místě, jiný potřebuje vizuální podněty, někdo bude raději pracovat s kamarádem, jiný odjede na chatu, kde bude mít klid. Důležité je najít způsob, který pro nás bude nejlepší.

Nevytvářejme si katastrofické scénáře. Nekritizujme se. Nechtějme být perfektní. Většinou úzkost z puštění se do určitého úkolu pramení z našich obav, že neuspějeme. Co nejhoršího se může stát? Zkusme si realisticky vyhodnotit, jaká je nejhorší možnost. Opakovat zkoušku? Muset práci upravit? Dostat horší známku? Nikdo není prefektní, nemějme na sebe přehnané nároky.

Přihlasme na dřívější termín. Pokud víme, že začneme pracovat až na poslední chvíli, sami se můžeme motivovat dřívějším termínem. V případě potřeby budeme mít lepší možnost opravy a nebudeme tolik stresovaní. Většinu lidí dřívější termín motivuje k práci, i pokud si jej vybrali sami.

Pokud nás čeká náročný úkol, to nejdůležitější je, se do něj pustit. Jakmile jednou začneme, nebude nám již připadat tak neřešitelný. Je dobré mít na paměti, že když to zvládli jiní, dokážeme to také./M.G./

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.