Aktuality

Proč nejsem produktivní

13.02.2019 Trávíte u své závěrečné vysokoškolské práce veškerý čas. Neustále pracujete a přemýšlíte jak vše stihnout do stanoveného data odevzdání práce. Opravdu se snažíte, ale přesto se necítíte produktivní. Neustále máte pocit, že vám práce nejde od ruky tak, jak si to představujete. Vypadají vaše dny takto? Pak vězte, že jste na nejlepší cestě k vyhoření.


V první řadě si musíte uvědomit, co to ta produktivita vlastně je. Klíčem k produktivitě je to, abyste přesně věděli, co máte daný den dělat. Je absolutně jedno co, třeba se budete flákat, nebo sledovat Netflix. Pokud jste ovšem tyto činnosti předem zamýšleli. Produktivita vězí vlastně v tom, co jste si naplánovali a tohoto plánu se držet. Je dobré si den předem sepsat všechno, co máte následující den v plánu udělat. Nezapomeňte však na pár volných chvil, kdy necháte své myšlenky volně plynout, aniž by vás něco rušilo. 

Je jedno kde toto nestrukturované přemýšlení budete realizovat, zda v tramvaji, na WC nebo ve sprše. Možná, že vás něco zajímavého napadne. Při zlepšování své produktivity je dobré si čas naplánovat v první řadě hlavně pro sebe a až potom na povinnosti. Důvodem je, že pokud se zaměříte pouze na to, co musíte udělat, nezbyde vám nic na vaši závěrečnou práci. Je jasné, že většinu své práce na diplomce budete provádět hlavně doma, a to je to nejlepší co můžete udělat. V domácím prostředí budete zcela jistě pracovat jiným způsobem než například ve škole. Jde o to, neupínat se na jeden způsob zvládání věcí, ale v mimoškolním prostředí ho různě měnit. Vaší neschopnost produktivity může také značně ovlivňovat nesprávné organizování času.

Aby bylo efektivní, zkuste si sepsat jakýsi seznam všech úkolů, které vás čekají, a následně si odškrtávejte všechny položky jednu za druhou. Určitě poté zažijete šťastné chvilky, kdy budete mít vše hotovo. K tomuto účelu si vypracujte svůj vlastní spolehlivý systém, který vám pomůže orientovat se v jednotlivých položkách na seznamu. Velice dobrá metoda je systém ABCDE. A- úkoly, které musíte udělat dnes. B- úkoly, které byste měli udělat dnes. C- úkoly, které byste mohli udělat dnes. D- vaše úkoly, které by mohl udělat někdo jiný. E- úkoly, na které se můžete vykašlat.

Pokud se budete tohoto systému držet, je více než jisté, že vše splníte a nebudete mít žádné nepříjemné resty. Jedním z největších žroutů vašeho času bývají upozornění různých aplikací. Vypněte je všechny kromě zpráv a volání. A tyto také zkuste redukovat na minimum. Určitě se nemusíte každých 20 minut dívat, zda vám někdo neposlal zprávu, či netelefonoval. Určete si rozumné intervaly, kdy se na svůj mobil podíváte, a respektujte to. Pokud to nedokážete, stali jste se otroky techniky, ale to už je jiný problém.

A v neposlední řadě se naučte říkat ne nepřiměřeným požadavkům. Naučte se znát svou cenu a stanete se úspěšnými a hlavně produktivními lidmi. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.