Aktuality

Pekelné zkouškové období

07.02.2019 Valná většina studentů právě nyní prochází zatěžkávacím obdobím, které se nazývá zkouškové. Na každého z nich toto období působí jinak. Někdo je ve stresu, jiný zase v naprostém klidu a pohodě. A někomu se také může stát to, o čem se mu zdá v těch nejhorších snech. Přes veškerou snahu výsledek zkoušky nedopadne dle představ a očekávání. Student zkoušku nezvládne, proletí a ocitne se na dně.

Dostat se do problémů a padat ke dnu, to si určitě nikdo nepřeje. Podívat se na dno nikdo nechce. Lidé mají z této situace spíše strach a obavy. Většinou bohužel také platí, že když nevyjde jedna věc, bývá velice pravděpodobné, že se pos….. i další. Jak z toho ven? Na zpackanou zkoušku či několik zkoušek lze nazírat i jiným způsobem. Můžeme si právě říct, že i to špatné, co se nám přihodilo, přináší nějaké poučení.

Je pouze na nás, zda tuto zkušenost přijmeme a budeme s ní v budoucnu pracovat. Nebo také ne a stejnou chybu budeme opakovat neustále znovu a znovu. Albert Einstein kdysi řekl: „Je šílené dělat pořád to samé a očekávat jiné výsledky“. Je velmi důležité si připustit, že jsme omylní a občas něco nevyjde tak, jak si to přejeme. Pokud tomuto faktu uvěříme, máme vyhráno. Špatná zkušenost je velmi dobrá. Kdyby se totiž nestala, nezjistíme nic nového. Minimálně to, že příště, aby ke stejné situaci nedošlo, je třeba udělat některé věci jinak. Například si můžeme položit otázku: „Skutečně jsem se naučil/a ke zkoušce vše co bylo potřeba znát?“ Velice často si neumíme přiznat svou chybu a raději vše svedeme na něco nebo někoho, protože je to prostě jednodušší. Ovšem to co je jednodušší nyní, v budoucnu bude daleko složitější. Dostanete-li se na dno, pak většinou bědujete a hledáte vinu, kdo za to může. Nenajdete-li viníka hned, hledáte ho i potom. Mezitím kolem vás může procházet někdo, kdo vám chce pomoci, ale vy ho nevidíte, protože jste zaneprázdněni neustálým hledáním výmluv.

Nehledejte výmluvy, jsou nepodstatné. Mnohem důležitější je ze dna se dostat a najít odpověď na otázku proč jsem se tam dostal. Nejdůležitější ovšem je, co můžu udělat pro to, aby se mi to příště nestalo. A hlavně se nelitovat. Když už spadnete na dno, tak vstaňte a ukažte všem okolo vás, s kým mají tu čest. A když se zvednete a vyškrábete ze dna, uvědomte si, že jste opravdu silní, jelikož mnozí se z toho dna nedostali a zlomilo jim to vaz. Převedete-li neúspěch ve svůj prospěch, stanete se mnohem silnějšími a každá další rána bude bolet méně.

Dostanete-li se na dno, máte před ostatními velkou výhodu. Už víte, jak to tam vypadá a jak je to dno vlastně hluboké. A i kdybyste se na tom dně někdy v budoucnu ocitli zase, už víte jak z něj ven. A vůbec nezáleží na rychlosti, nýbrž na směru. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.