Aktuality

Nevíte, co studovat?

27.11.2014 Obory, které můžete studovat, se dělí na humanitní, technické, umělecké a ekonomické. Do humanitních oborů lze zařadit např. studium jazyků, sociologii, filozofii či právo. Uměleckými obory jsou kresba, tanec, divadlo či film. Technické obory jsou matematika, fyzika, chemie nebo informatika. Na rozhraní mezi humanitními a technickými obory stojí ekonomie. Ekonomie je společenskou vědou, ale na druhé straně obsahuje mnoho matematických principů. Přečtete si název oboru a nevíte, co si pod ním představit? Pak bude nejlepší, když se podíváte na studijní plány a recenze k předmětům, které jsou v nich uvedeny. 

Nezapomeňte se zamyslet sami nad sebou. Pokud jste celou střední školou neustále seděli nad matematikou a nechápali ji, zřejmě nebude vhodné, abyste ji začali studovat. Ovšem měli byste si také věřit. I když na Vámi vybraný obor berou pouze 5 procent uchazečů, zkuste být klidní a věřit si, že právě Vy budete mezi šťastnými. Vybrali jste si obor a rodičům se to nelíbí? Možná jen neví, co si pod tím představit, a tak jim to vysvětlete a ukažte jim uplatnění absolventa.

Zamyslet byste se měli i nad tím, kde chcete studovat. Chcete zůstat bydlet doma nebo byste si raději zkusili bydlet sami? Jaké obory lze studovat ve městě, které chcete, aby se stalo Vaším domovem? Pokud nebudete bydlet doma, určitě byste měli brát v úvahu i otázku nákladů, které jsou spojené s bydlením. Dobré je navštívit také den otevřených dveří na vysokých školách, kde se můžete seznámit s prostředím školy, jejím zázemím, ale také s využitím volného času. Na konkrétní informace se máte možnost zeptat přímo studentů. 

Většina lidí chce začít studovat obor, ve kterém budou v budoucnu pracovat. Alespoň si to myslí. Nemusí to však být pravda. Jaké má Váš vysněný obor uplatnění? Práci je možné najít téměř ve všech oborech, které je možné studovat. Ale otázkou zůstává, zda najdete uplatnění v místě, kde budete chtít žít. Jaké platové podmínky Vám vybraný obor nabízí? Myslete také na to, zda bude Váš pracovní život v souladu s tím, co od soukromého života, očekáváte. Při výběru školy totiž musíte myslet na svou budoucnost. Už máte jasno? /A.B./

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.