Aktuality

Neumíte si poradit s citacemi? Zkuste generátor citací!

5.11.2013 Generátor citací dokáže vytvořit citaci dle potřebných norem. Nová citace se vytváří na základě předvytvořené šablony. V šabloně jsou označeny údaje, které musí být v citaci uvedeny. Zda student v šabloně vyplnil potřebné údaje lze zkontrolovat podle kontroly citace. V případě, že se objeví zelený symbol, citace je dle norem správně a lze ji v bakalářské či jiné práci použití. Pokud se rozsvítí červený symbol, citace není z nějakého důvodu v pořádku, a musí se znovu zkontrolovat vyplněné údaje.
Pokud student využívá při zpracování svých prací některé citace opakovaně, je vhodné, aby se na webu zaregistroval. Registrace trvá jen chvíli a lze díky ní dohledat již použité citace, které lze srovnat do složek, sdílet s ostatními, ale také přímo exportovat citace do Wordu či PDF dokumentu.
Jako první portál, který s použitím nové normy ČSN ISO 690 přišel na trh, byl webový portál – citace.com. Tato nová norma platí již od 1. dubna 2011. Existují rozdíly, které mezi novou starou normou jsou. Změny se týkají:
•    zápisu autorů,
•    nejprve se zapisuje dostupnost, až poté poznámka,
•    počet stran již není povinný údaj.
Někdy si studenti ještě pletou novou a starou normu, a proto je vhodné, když se zapisuje citace do zdrojů, přímo podle generátora citací, aby nebyla zbytečně vytvořena chyba. Oficiální znění normy, kterou zapsala Olga Biernátová a Jan Skůpa, již zkritizovalo osm lidí z řad odborníků na citace.
Na vysokých školách by se měl vyučovat předmět, který navštěvují studenti píšící bakalářskou práci či diplomovou práci, aby si upevnili své znalosti o psaní odborných prací. V rámci předmětu týkající se psaní odborných prací, by se měli mj. studenti seznámit s tvorbou citací podle aktuálně platných norem. Takový předmět studentům pomáhá lépe pochopit danou problematiku a mají zde prostor pro své dotazy, ale také na to, aby si uvědomili, čeho se při psaní odborné práce, vyvarovat a na co se naopak zaměřit. /A. B./

Zajímavosti: Diplomové práce, Bakalářské práce, Disertační práce, Seminární práce, Referáty

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz