Aktuality

Několik pravd o přednáškách

27.07.2017 Na přednášky studenti chodí, protože zkrátka musí. To je prostý fakt. A když už tam jsou, neposlouchají, co přednášející říká, ovšem málokdy to přiznají. Pokud jsou požádáni, aby něco z přednášky zopakovali, většinou tvrdí, že si vše zapamatovali. Pak zopakují sotva dvě věty, které se jim mimoděk vybaví a víc nic. Pravdou však je, že průměrně vzdělaný člověk, který se pravidelně zúčastňuje přednášek si mnohdy krátce po ní ani nevzpomene, kdo ji vedl, natož na jaké téma byla.
Otázka tedy zní, proč lidé navštěvují přednášky s přesvědčením, že se tam něco naučí, ačkoliv by byli nejraději úplně někde jinde? Odpověď by mohla být asi tato:

1. Přednášející se rád před publikem předvádí a studenti to z nepochopitelných důvodů chtějí vidět.

2. Přednášející si většinou myslí, že je nejchytřejší člověk v místnosti a má dojem, že mu všichni věnují hlubokou pozornost. Studenti však touží přednášejícího nachytat na hruškách, aby si chytřejší připadali oni. Poté o něm rádi říkají, jaký to byl trouba, případně se rádi baví o tom, co udělal.

3. Přednášející i posluchač mají pocit, že jim přednáška šetří čas. Přednášející proto, že si myslí, jak to studentům krásně nalajnoval a ušetřil tak čas sobě i jim a posluchači proto, že jsou přesvědčeni o tom, jak na jednom místě během jedné hodiny získají vše, co pro své studium potřebují.

4. Přednáška šetří i peníze. Místo toho, aby přednášející vše konzultoval s každým posluchačem zvlášť, během jedné přednášky to všechno zvládne jedním vrzem i s pěti sty studenty. Ekonomický zázrak! 5. Přednášející má často pocit, že základním kamenem vzdělání jsou hlavně fakta. Myslí si, že čím víc jich uvede, tím lépe se budeme všichni ostatní mít.

Touží mluvit ještě o trošku rychleji, aby faktů mohl uvést o něco více, jelikož co je důležitější, než aby mohl student dostat i takové informace, jako například počet všech států Brazílie i se složením jejich obyvatel.
O čem asi přemýšlí student na přednáškách? Možná to probíhá takto: „ No super, už to začíná. Kdo to proboha je? A o čem to asi dnes bude? Jo aha, měl bych asi začít sledovat sylabus. No počkat, vždyť z toho píšeme až za čtyři týdny! To se naučím doma.

Ale asi bych měl dělat, že se něco učím. Když už tady jsem, měl bych se trošku soustředit. Tak tužku do ruky a obkreslit obrázek z tabule. No to je super, tolik čar a já z toho nevím vůbec nic. No, ale při troše fantazie to trošku vypadá jako kůň. Proboha, to jsou hrozné židle tady! Tak už vím, proč se říká, že student musí mít pevnou vůli a ocelovou prdel. Tak fajn, o čem to ten vpředu vlastně mluví. Jo aha, pořád o tom samém! To jako musím umět všechno, jo?! To přehnal! Bože, já mám hlad. A spát se mi chce. Hele, celá řada za mnou už má hlavu na stole! Sakra soustřeď se…“ /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.