Aktuality

Kam do budoucna mohou zamířit vysokoškoláci?

16.02.2014 Taková otázka nás může napadnout, když slyšíme nebo čteme o tom, jak je trh práce sycen absolventy VŠ a ti nemohou sehnat adekvátní pracovní uplatnění, resp. pracovní nabídka pro některé obory zejména společenskovědní je nedostačující.
Nebude nepravdivé tvrzení, pokud uvedeme, že je tak nějak obecně přijato a snad se stalo už i zvyklostí, že některé společenskovědní obory (filozofové, politologové, ale i další), kteří jsou na trhu práce již dlouhodobě těžko uplatnitelné, nebo dokonce vůbec. Ani o právníky nebývá nouze. Dnes se do této kategorie dostávají i absolventi pedagogických škol, ale i některých technických oborů. Přesto se trend získaného vysokoškolského vzdělání a titulu stává jednak otázkou prestiže a zřejmě i dobrou investicí. Podle statistik dnes opouští vysoké školy 40 % populačních ročníků a prognózy hovoří o 50 % kolem roku 2020. Pro školy samotné to také nejsou zanedbatelné finanční prostředky, které získávají za studenty. Výraznější eliminace těchto příjmů škol se již ale děje v posledních 3-4 letech.
Ptát se, zda se výrazněji změní pracovní nabídky je sice odvážné, ale odpověď je v zásadě velmi relativizující. Přesto můžeme hovořit o zlepšení, pokud bude vůle více investovat tam, kde jsou firmy a kde je možné očekávat potřebu odborníků se v nich uplatnit a firem chtít se pouštět do nových projektů. Změny v profesní struktuře a v charakteru pracovní síly nevylučují ani dělnické profese s vysokoškolskými odborníky. /haas/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.