Aktuality

Jste normální?

31.01.2019 Někteří studenti mohou mít již i takovou zkušenost, že když si vedoucí práce přečetl jejich rozpracovanou diplomku, zamyslel se a odvětil: „Vy nejste normální“. Co však tato věta znamená? Ve skutečnosti je to subjektivní pohled vedoucího závěrečné práce, kterým se na váš elaborát (a pak i na vás) dívá. Některý váš krok se mu asi nepozdává, je jiný, než jak si ho představuje on. A jelikož má jinou zkušenost, vaši cestu považuje za špatnou. Jedná se vlastně o názor někoho jiného, který vystihuje jednu skutečnost: „Vidím ve Vaši práci něco jinak a nyní to nedokážu posoudit“.


Svým způsobem za jeho hodnocení můžete být rádi. Vždy, když ho uslyšíte, můžete si uvědomit, že jste na správné cestě a v podstatě se vymykáte průměru. Nenormálnost je hodnocení, které není ani dobré a ani špatné. Je to jen stav, který dotyční (např. váš vedoucí závěrečné práce) doposud nezažili a nepovažují ho za normu, jež by mohli vidět u jiných lidí. Slovo normálnost je odvozeno od slova norma. Což je požadavek na vlastnosti či chování lidí. Kdo však tento požadavek stanovil? A proč bychom jej měli tak striktně dodržovat? Ze statistického pohledu nás o hranici normálnosti informuje Gaussova křivka normálního rozdělení. Znamená však největší statistický výskyt daného jevu jeho největší normálnost? Ani náhodou. Vždy záleží na tom, jaký jev hodnotíme a samozřejmě kde a kdy. Čili student může samozřejmě uslyšet kritiku své diplomové práce, výčitky i pochybnosti a s tím i hodnocení své normálnosti či nenormálnosti. A možná i udělal „krok vedle“. Jenže kde je psáno, že tento jeho „krok vedle“ je špatný? Ano může být jiný, ovšem může taky být začátkem něčeho nového. Něčeho mimo průměr a mimo normálnost.

I když se studentu oznámení o jeho nenormálnosti může zdát poněkud nenormální, v podstatě může být vděčný. Je to známka toho, že nepřešlapuje na místě a vykračuje za svým svobodným pohledem na řešenou problematiku. Začíná se odlišovat a nesnaží se být za každou cenu normálním a držet se průměru. Vedoucímu práce se normálnost sice může líbit, ale co studentova křídla? Dozajista mu držení se v průměru zabrání v rozletu. Chce-li mít svou práci bohatší, musí vystoupit ze své komfortní zóny. Musí odejít z normálního světa, který není průměrný, ale zato může být bohatší, živější a přinést nečekané výsledky, které jej naplní a uspokojí.

To co je v našem životě normální a co již nikoli, je velice těžké definovat. Přestože je statistika exaktní věda, diskutovat o normálnosti či nenormálnosti je spíše záležitostí filozofickou. Ovšem z hlediska tvořivosti či vynalézavosti je na místě všem sdělit: „Jsem nenormální a jsem na to hrdý/á“. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.