Aktuality

Jít, či nejít?

12.12.2018 Jednoho krásného dne nastane ten tolik toužebně očekávaný okamžik, kdy student s větší či menší dávkou štěstí a samozřejmě své píle, ukončí vysokoškolské studium, které by měl završit starodávným slavnostním aktem- promocí. A naskýtá se zde otázka: Je stále namístě účastnit se této na první pohled zdánlivě komediální akce, nebo bychom vysokoškolskou promoci měli brát jako slavnostní a váženou společenskou událost?

Když absolvent přebírá vysokoškolský diplom, nevnímá pocity ostatních lidí, kteří se nachází okolo něj. Je to jen o něm a takto to i sám vidí. Jedná se o pohled jakéhosi hrdiny, nebo hlavní postavy, která si je velmi dobře vědoma své vlastní okamžité důležitosti. Rodina a blízcí absolventů mají zase oči jen pro ty své hrdiny, se kterými sdílí velikou radost. Okolí si taktéž moc nevšímají. Teprve ti, kteří se promoce účastní jako neutrální osoby, pochopí, o čem promoce doopravdy jsou. V očích všech aktérů tohoto slavnostního aktu je možno spatřit mnoho rozličných pocitů, ale jeden bude dozajista převažovat. Je to úcta. Úcta ke vzdělání. Úcta k okamžiku slavnostního aktu. Úcta k univerzitě, jako k instituci, která zastává morální a společenské hodnoty reprezentující to nejlepší, co nám mohli zanechat naši předkové a co naše generace je povinna uchovávat a rozvíjet, abychom měli svým následovníkům co předávat. Slavnostním příchodem nejvyšších představitelů univerzity tento úctyhodný okamžik získává na významu. Každému člověku je okamžitě jasné, že se nejedná o žádné divadelní představení, ale o velice vážný a slavnostní akt.

Promovaní absolventi pociťují zadostiučinění. Dosáhli toho, o co usilovali. Ti mladší mají v očích otazníky: „Co mě vtom velkém světě asi čeká?“ Ti starší, mámy a tátové, kteří o sobotách a nedělích seděli v lavicích, aby mohli po nocích studovat, namísto hraní si se svými dětmi, mají pro změnu velice blízko k slzám. Dokázali to! Totožné pocity mají i přítomní hosté. Uvědomují si jedinečnost slavnostního aktu, který se již nebude nikdy opakovat. V jejich očích je vidět radost, hrdost či slzy štěstí. A za vším stojí životní úspěch jejich blízkých. Naplnili svůj společný sen a přání. Pro rodiče studentů absolventů jsou promoce velice důležitým aktem, prostřednictvím kterého si uvědomují, že jejich potomci definitivně dosáhli dospělosti. Slzy na jejich tvářích jsou slzami štěstí, ale i smutku. Jejich ratolesti již nejsou dětmi.

Ale promoce by měly být především o radosti a o sdílení tohoto pocitu s lidmi, které milujeme. Promoce tudíž nejsou jen o předávání diplomů. Jejich význam je mnohem hlubší a zásadnější. Promoce jsou úctyhodné, krásné a jedinečné. Je to síla okamžiku. Je to vstup do života. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.