Aktuality

Jak zvládnout diskusi

14.06.2018 Akademická půda by nás měla připravit na situace, kdy buď ještě během studia, nebo později v profesním životě budeme stát před publikem a budeme odolávat jeho otázkám, poznámkám, a občas i invektivám.

Je ideální (čti: téměř nemožné), aby v publiku seděli jenom takoví posluchači, kteří jsou nám příznivě a přátelsky nakloněni, kteří po celou dobu našeho vystoupení, prezentace, obhajoby, ad.., jenom souhlasně přikyvují, usmívají se na nás, a po skončení našeho vystoupení freneticky zatleskají, zamáčknou slzu dojetí, a pozvou nás na skleničku. Mnohem pravděpodobněji budou mezi našimi posluchači oponenti, lidé, kteří s námi nesouhlasí, budou s námi diskutovat, případně se budou snažit i dokázat, že oni to vědí lépe, a my nevíme nic.

Tak jak na to? – Předně musíme dobře znát to, co prezentujeme, musíme vědět, proč to prezentujeme a co vlastně tím chceme dokázat, a měli bychom co nejlépe znát své publikum. Přednášíme nejlépe z malých pevných kartiček, a musíme si vytvořit kontakt s publikem, nebát se lidem pohlédnout do očí a nestavět mezi sebe a publikum umělou hráz z papíru, ze kterého čteme přednášku.

Pokud je to možné, domluvte se s nějakým známým, aby položil/a první otázku nebo komentář k diskusi. Je totiž dokázáno, že pokud bude první komentář v diskusi pozitivní, celá diskuse se poté ponese v pozitivním duchu; pokud bude první poznámka negativní, většina dalších diskutujících se bude snažit „trumfnout“ toho prvního kritika, a celá diskuse vyzní negativně.

V dalším článku uvedeme některé další zajímavé tipy na to, jak zvládnout nepřátelské publikum, jak se bránit jeho nepřátelství a třeba jej i využít ve svůj prospěch. /LH/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování státnicových otázek v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.