Aktuality

Jak si vybrat tu správnou školu? Část I.

22.3.2015 Sebereflexe a rozhovory

Popřemýšlejte, co Vás opravdu baví, jaké máte zájmy, při jakých činnostech trávíte nejraději čas. Pokud si nevíte rady, přemýšlejte, kdy jste dělali naposledy něco, co Vás zcela vtáhlo tak, že jste nevnímali nic jiného kolem sebe. Také bývá užitečné mluvit o tom s druhými: s rodiči, kamarády, učiteli, mluvte své nápady nahlas co nejvíce lidem.

Výchovný, kariérový poradce

Školní zařízení jsou dnes již často poskytovateli psychologických a dalších poradenských služeb, například kariérového poradenství. Zjistěte nejprve, zda u Vás ve škole taková možnost existuje, případně zda by byli ochotni Vám zprostředkovat psychologické testování či podobnou konzultaci přímo na Vaší škole. Pohovor s poradcem Vám může přinést velmi podstatné informace, například, jaké jsou Vaše šance na uplatnění po studiu, platové podmínky, různé další podmínky pro vykonávání samostatné praxe (některé obory si pro zvyšování kvalifikace vyžadují ještě další, takzvané postgraduální vzdělávání či atestace, například medicína, klinická psychologie, právo a podobně).

Literatura, příručky, testy

Pokud nemáte možnost ve škole oslovit školního psychologa či kariérového poradce, existují možnosti, jak se zorientovat bez nich. Když zajdete do knihovny nebo knihkupectví, naskytnou se Vám nejrůznější, některé odborné, některé populárnější, publikace o profesním zaměření a o osobnostních předpokladech. Nečekejte, že v nich najdete univerzální a zaručené odpovědi, ale mohou být dobrým odrazovým můstkem k Vašemu rozhodování. Pokud se o sobě chcete opravdu něco dozvědět, ověřte si důvěryhodnost zdroje.

Časové možnosti

Podle zkušeností ze střední školy pravděpodobně víte dopředu odhadnout, kolik Vám trvá učení a příprava do školy. Myslete předem i na tuto skutečnost. Pokud si vybíráte časově náročné studium, jako je například medicína, zvažujte svou trpělivost a vytrvalost již nyní. Pokud máte zájmy, práci nebo jiné povinnosti, které chcete nadále udržovat, udělejte si předem v mysli harmonogram, jak je spolu budete zvládat. /M.G./

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.