Aktuality

Jak si co nejvíc zapamatovat

30.1.2018 Takže – jak na to? Nejdříve je dobré si najít místo, které nám samotným vyhovuje. Někdo je nejproduktivnější na koleji nebo na studentském pokoji, někdo potřebuje park nebo jiný kousek přírody, někdo státní vědeckou nebo technickou knihovnu, někdo svůj pokojíček u rodičů. Někdo u studia sedí, někdo leží, někdo je po intenzívním několikahodinovém studiu uchozený, protože se potřebuje procházet a během studia došel až „do Prčice“. Někdo vyžaduje absolutní klid, někdo potřebuje meditační hudbu – aby se mozkové vlny dostaly to tzv. alfa-roviny, někdo potřebuje hlasitý rock, někomu vyhovuje studovat s kolegy z kruhu. Důležité je najít si vlastní místo, způsob a polohu, při nichž to půjde nejlépe a nejrychleji právě vám, a nikomu jinému.

Je dobré mít u sebe zpočátku skripta nebo nějaký jiný materiál (poznámky z přednášek, odbornou knihu) s terminologií oboru, kterému se hodláme naučit. Nejdříve je třeba dostat do hlavy základní pojmy a jejich základní definice – abychom se mohli od něčeho odrazit. Po zvládnutí terminologie oboru se s nadšením můžeme pustit buď do studia zkušebních okruhů, nebo jednotlivých konkrétních otázek. Tady je třeba číst a číst a číst. Někomu vyhovuje si základní fakta znovu psát a psát – třeba jako tahák. Je známou skutečností, že než někdo domyslí a dopíše tahák, tak látku na něm obsaženou bezpečně zná.

Pokud studujeme k ústní zkoušce nebo ke zkoušce z cizího jazyka, je nezbytné vyslovovat ta neznámá slova nahlas, případně si sám sebe i nahrát. Je to sice docela šok se poprvé slyšet, ale aspoň víme, jak působíme na ty, kterým je souzeno nás poslouchat. Je dobré zapojovat do učení všechny smysly – například pokud vám u studia hoří voňavá kokosová svíčka a vy se učíte třeba na zkoušku z české literatury, tak při otázce Nejmodernější česká literatura se vám nejdříve vybaví vůně kokosu, a pak si snáze vzpomenete třeba na jméno Michal Viewegh a na jeho pohádkovou tvorbu pro děti.

Jak si ale zapamatovat čísla, která jsou podobná, nebo slova, která nedokážeme ani vyslovit..? Vždy je dobré použít fantazie a invence. Například zkusme se naučit tři čísla, která všichni potřebujeme v každodenním životě: 150 (Hasiči), 155 (Záchranka) a 158 (Policie). Stačí, když si uvědomíme, že 0 v čísle 150 vypadá jako stočená hadice na vodu, dvě 5 v čísle 155 mohou někomu evokovat dva lidi na vozíku, a 8 v čísle 158 vypadá jako pouta, která policisté občas někomu nasadí. Podobně můžeme postupovat i u neznámých slov, případně při studiu jazyků. Například při studiu angličtiny dělá občas problém zapamatovat si a.m. nebo p.m. při určování času.

Co kdybychom si zapamatovali, že p.m. může znamenat „po mase“ případně – pokud je někdo vegetarián – „po mrkvi“, a a.m. je prostě ten druhý údaj.. Podobně lze postupovat v kterémkoli případě – fantazii (třebas i erotické) se meze nekladou. Jde o to si učenou látku přiblížit natolik, že to nebude monstrum, které nelze zdolat, ale přítel, případně i vtip..  Nakonec jsme se tu látku kdysi dávno učit chtěli, ne?

Nezapomeňte si občas odpočinout a odměnit se třeba nějakým dobrým jídlem, kávou, protažením nebo procvičením, rychlou sprchou, a také čerstvým vzduchem či krátkým spánkem. S únavou klesá schopnost fantazie a chuť do práce a stoupá nervozita z toho, co vše ještě musíme zvládnout.
Závěrem – hodně zdaru při objevování vlastních způsobů efektivního studia, a hodně úspěšně napoprvé složených zkoušek a testů. /LH/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.