Aktuality

Jak se vhodně obléct na zkoušku, pohovor, prezentaci, ..

08.02.2017 Je zajímavé, jak často si povídáme o tom, kdo měl co na sobě, a jak potom dokážeme sami sebe „znehodnotit“ špatnou volbou oblečení pro danou příležitost.  I my sami se přece nejdříve díváme, jak kdo vypadá, a až potom mu/jí možná dáme příležitost, aby nás přesvědčil/a i o tom, že je vysoce inteligentní. Tak jak na oblečení pro zkoušky různého typu?

V první řadě si potřebujeme sami uvědomit, co pro nás ta událost, na kterou jdeme, znamená.  Zřejmě chceme dosáhnout co nejlepšího výsledku, ať už je to u zkoušky, či chceme získat nové, lepší zaměstnání s vyšším platem, nebo chceme „jenom“ udělat dojem. Ten příznivý, pro nás žádoucí a nám nakloněný dojem se nám podaří udělat oblečením čistým, voňavým, vyžehleným a barevně ladícím.  K svátečnímu oblečení si tak nějak automaticky oblékáme i lehce jiné chování – jsme prostě prudce elegantní lvi a lvice salónů..

Pojďme se na oblečení podívat o něco podrobněji. Pánové mají trochu snadnější pozici, protože existuje oblek s kravatou či motýlkem, a do něho barevně ladící košile s dlouhými rukávy (měly by mít rukávy o cca 1 cm delší, než jsou rukávy saka). Kravata má být dostatečně dlouhá, aby se dotýkala přezky na kalhotách, ale neměla by ji překrývat. K tomu čisté barevně ladící boty a dostatečně vysoké ponožky, aby za žádných okolností nebyly vidět holé nohy, a pán může vyrazit. Ke zkoušce lze akceptovat buď kompletní oblek, a to i světlejší, případně pečlivě vybranou barevnou kombinaci kalhot a jinak barevného saka.

Zde doporučujeme zeptat se buď doma, nebo kolegů na koleji. Pokud ovšem jdete na závěrečnou státnici, obhajobu diplomové práce nebo důležitý pracovní pohovor na místo ředitele banky, tak platí – čím konzervativnější (tedy i tmavší), tím lepší. Pokud se ovšem ucházíte o místo kreativního manažera u filmu, nebo režiséra avantgardní reklamy, pak je vaše oblečení i představení vaší kreativity, a jste ve zcela jiné situaci.

U dam je situace o něco složitější. Základním business oblečením je skvěle padnoucí kostým, tedy sukně po kolena nebo cca 10 cm nad kolena, sako a halenka. Lze mít skvěle padnoucí kalhotový kostým v barvách, které nebudou příliš vyzývavé. Ke zkouškám a obchodním prezentacím jakéhokoli typu je hluboký dekolt a minisukně oblečením naprosto nevhodným, protože odvádí pozornost od tématu zkoušek a prezentací, a dokáže klasifikovat nositelku oblečení tak, jak by si to sama asi nepřála.  U dam jsou povinné silonky, i kdyby bylo +40°C; je to součást společenského oblečení, podobně jako u pánů košile s dlouhými rukávy.  Dámy mohou mít decentní šperky, které by opět neměly být příliš vyzývavé, aby se všichni soustředili na obsah zkoušky a vysokou inteligenci adeptky zkoušky nebo nového postu. 

Absolutním základem našeho oblečení by mělo být, že nám 100% padne, že se v něm cítíme dobře, a že přicházíme odhodláni v něm udělat dojem a získat pro sebe ten nejlepší výstup – ať je to co nejlepší hodnocení našich znalostí, vědomostí a zkušeností, Tu Ideální Práci, nebo ten nejlepší obchodní výsledek pro naši společnost.  Akademické vzdělání je jednou z mnoha součástí prezentace inteligentního člověka, tou druhou je právě dovednost, s jakou si umíme vybrat pro nás nejvhodnější oblečení, které nám dokáže pomoct dosáhnout našeho cíle.

Zvýrazňujeme tuto složku naší bytosti i proto, že v budoucnu se určitě někteří z vás, laskavých čtenářů, budou prezentovat v zahraničí, v cizím prostředí, v cizím jazyce, a i v nám vzdálenější kultuře. V takové situaci je třeba vědět, jaké jsou konzervativní konvence přijímané společností, ve které se pohybujeme nebo pohybovat chceme.  Nikdy neuděláme chybu, pokud si pánové vezmou skvělý oblek a dámy vynikající kostým, padnoucí boty a kabelku nebo aktovku do barvy.  /LH/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.