Aktuality

Jak se naučit superrychlému čtení knih

16.05.2019 Času málo a knih doporučených k nastudování velmi mnoho. Zapeklitý problém, který řeší většina studentů vysokých škol. Není však třeba házet flintu do žita. Rychločtení je pouze získaná dovednost a jako všechny dovednosti i tato vyžaduje tvrdý trénink. Stačí cca 20 minut intenzivního tréninku denně a můžete to zvládnout. Pokud však trénovat nebudete, nezbývá vám nic jiného, než si každý den sednout a po určitou dobu (zpravidla dlouho) si číst.

Rychločtení však neznamená prolétat knihy tak rychle, že nebudete mít vůbec tušení, o čem jste četli a vůbec si knihu neužijete. Ba právě naopak, díky rychlosti vašeho čtení budete mít požitků z knihy daleko více než v minulosti. První věc, kterou musíte udělat je, používat časomíru. Nastavte si stopky, nebo budík a měřte si, jaké množství slov přečtete během jedné minuty. Čím intenzivněji budete trénovat, tím se budou vaše výsledky v četbě rychleji zlepšovat. Pro začátek si vyberte jednodušší texty, které vás zajímají, nebo takové, které vám poskytnou nové informace. Při čtení textu si pohybujte prstem po stránce, abyste si určili rychlost, jakou budete číst (nemáte-li prst, použijte pero, nebo záložku). Jde také o to, nevracet se v textu zpět a neztratit se v něm. Čím rychleji budete prstem ukazovat, tím více budou muset vaše oči spěchat.

Tyto praktiky vám samozřejmě zpočátku budou dělat potíže, proto dejte vždy svému mozku jakýsi distanc, než si na rychlý rytmus čtení zvykne, obzvláště když jste se před čtením zabývali jinou činností. Dejte svému mozku minimálně 15 minut, aby se mohl přizpůsobit a soustředit se. V neposlední řadě je také důležité si uvědomit, že i když rychlé čtení má své výhody, musíte někdy zpomalit a snažit se pochopit to, co čtete. Nemá smysl jen tak prolétat text a zapomenout na vše co jste četli. Pak byste se stejně museli vrátit zpět. Nemalá skupina lidí trpí zlozvykem zvaným sub-vokalizace, což znamená, že všechna slova si v hlavě předčítají. Buď pohybují rty, nebo si čtená slova představují. T

Tato činnost velmi zpomaluje rychlost čtení. Je nutno se tohoto zlozvyku naučeného v dětství rychle zbavit, čímž rychlost čtení minimálně zdvojnásobíte. Vezměte si žvýkačku nebo jiným způsobem své rty zaměstnejte. Další zlozvyk, který musíte odstranit, pokud chcete číst rychleji, je čtení každého slova zvlášť. Je nutno číst slovní spojení nebo fráze najednou. Nedovolte svému mozku doplňovat informace ke každému slovu zvlášť. Např. „oběd je na talíři“, v tomto případě stačí, když váš mozek zaregistruje „oběd“ a „talíř“, zbývající slova si váš mozek doplní sám. Pokud si tímto způsobem budete doplňovat informace o čteném textu, tak v podstatě budete číst pouze 50% slov a tím své čtení značně zrychlíte.


Metod k rychlému čtení je opravdu velice mnoho. Stačí si jen vybrat a začít s tvrdým tréninkem. Takže již neotálejte a rychle knihu do ruky. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.