Aktuality

Jak přežít první dny na koleji a nezbláznit se

21.11.2018  Zbývá již jen pár dnů a mnoho studentů se poprvé objeví ve dveřích svého tří nebo pětiletého pobytu ve studentské koleji. Tyto okamžiky může provázet strach z neznámého, nebo jenom nervozita z toho, jak to na koleji vypadá a funguje. Budoucím studentům se především doporučuje nebýt přílišnými optimisty a raději očekávat horší variantu, která může být totožná s jejich nočními můrami.

Jak ovšem přežít prvotní šok a vypořádat se s nastalou situací? Není to až tak složité, jak se na první pohled zdá. Je nutné se hlavně uklidnit a přestat s okamžitým hledáním náhradního bydlení u kamarádů. Ti taktéž ještě nedávno přebývali v obdobných podmínkách a taky to zvládli. Takže nádech a začněte tuto prekérní situaci řešit. První podmínkou k ubytování se v této jeskyni je ji dostatečně vydesinfikovat. Kupte si hromadu různých čisticích prostředků a hurá na to.

Nemyslete si, že předešlý nájemník byl zaměstnanec hygienické stanice. Určitě nebyl, a pokud váš budoucí pokojíček vypadal opravdu hrozně, snad obyvatel žijící tu před vámi nebyl ani člověk. Až místnost trošku prokoukne, hned se na ni začnete dívat jinýma očima. Hned jak skončíte s tím nejhorším, začněte se rozhlížet kolem sebe. Seznamujte se s novými spolubydlícími a sdílejte s nimi své prvotní neštěstí z pobytu v tomto „hrůzodomě“. Zajděte si na seznamovací párty prvňáků a sežeňte si někoho ze svého oboru.

Jakmile budete mít na koleji přátele, můžete svá studentská hnízdečka krášlit společně. Taktéž se snažte na svém novém bydlišti najít něco pozitivního. Kromě obvyklých věcí jako voda, elektřina či plyn, zde většinou najdete také automaty na kafe, oplatky či jiné sladkosti, energetické drinky a pití různé kvality. Většinou se poblíž koleje nachází také menza nebo i hospoda. Uvnitř kolejí bývá též posilovna, prádelna, sušárna, televizní a společenská místnost, dále pak sportovní místnosti, ve kterých můžete objevit kulečník, stolní tenis atd. Můžete si také své dočasné doupě krásně vyzdobit a zútulnit. Kupte si nějakou květinu, o kterou se budete starat, na flekaté zdi pověste plakáty, staré sežvýkané závěsy vyměňte za nové a pořiďte si plyšáka na mazlení.

Je pravdou, že koleje jsou mnohem levnější než pronájem bytu, ale záleží jen na vás, zda výhody samostatného pokoje v pronajatém bytě stojí za připlacení si několika tisícovek měsíčně navíc. Bydlení na koleji většinou bývá pouze přechodné. Nikdo ze studentů přece neví, zda se neseznámí s novým přítelem či přítelkyní a neodstěhují se spolu do nového hnízdečka, ale není třeba se hned ukvapovat s hysterickým hledáním a obepisováním inzerátů na nové studentské bydlení. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.