Aktuality

Jak na nepřátelské publikum

22.06.2018 Ačkoli jsme všichni ostřílení v různých diskusích, občas nás tréma a důležitost okamžiku natolik ovládne, že je problém zvládnout nepřátelsky naladěné publikum, ať už u obhajob nebo prezentací čehokoli. Jak se bránit tomu, aby nad námi tyto okolnosti a okamžiky zvítězily, a abychom naopak zvítězili my?

Zkusíme doporučit pár zajímavých, praxí ověřených typů. Předně si musíme uvědomit, že jedině my jsme věnovali naší práci a přípravě prezentace ten nezbytný čas, provedli jsme výzkum, připravili si prezentaci, takže – MY jsme tématu věnovali svůj drahocenný čas, a MY ho taky ovládáme a ovládneme.

Je spousta lidí mezi posluchači, kteří se potřebují předvést, a kteří potřebují, aby si nějaký jiný posluchač všiml, že „umějí“ diskutovat, a že se právě na naší prezentaci realizovali. Jinými slovy – nejde ani tak o naše téma, ale o problém sebedůvěry našich posluchačů..A s tím už se dá něco dělat, ne?

Zkusme se naučit rychle používat pár frází, které můžeme použít v diskusi. Lze si poznámku nebo dotaz pečlivě při jeho znění zapisovat, a pak prohlásit:
„děkuji vám za vaši poznámku, která je velmi přínosná, ale hlavní zaměření mé práce / prezentace / vystoupení bylo trošku jiné, takže se pokusím reagovat i na vaši poznámku, i když je lehce mimo můj hlavní záměr“, nebo
„velice rád/a jsem si vyslechla váš komentář / poznámku / dotaz a ujišťuji vás, že se k tomuto tématu ve své budoucí práci určitě vrátím, teď mi ale dovolte objasnit to, nač jsem dosud přišel/ přišla, a co by mohlo objasnit vám, z jakého úhlu pohledu na danou věc nahlížím já jako autor/ka“, nebo
„děkuji vám za tuto velmi zajímavou a podnětnou připomínku / poznámku. Pečlivě jsem si ji zapsal/a a budu se jí dále intenzivně zabývat.“

Největší chybou v DISKUSI je ztichnout a nechat diskutující, aby převzali hlavní roli ve vaší prezentaci / obhajobě. Je třeba v každém případě reagovat, pokud možno vysvětlit a objasnit to, o čem nepřátelské publikum diskutuje, být maximálně věcný / věcná, a pokud možno se „jich“ neleknout. Hodně zdaru!

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování státnicových otázek v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.