Aktuality

Inventura demokracii prospívá

8.8.2013 Letní teploty opravdu neznají slitování, a nejde jen o jev a vliv pozitivní. Jistě by řada z nás ocenila aspoň mírné ochlazení. Potřebovala by to zřejmě i celá naše politická scéna, která už delší dobu zápolí sama se sebou a ne, a ne se vymanit ze svých vlastních nástrah, jež tak pracně v posledních letech utvářela. Proto se jako příklad jeví a za úvahu stojí např. i studentská iniciativa Inventura demokracie.
Studenti právě v listopadu 1989 aktivně promluvili do dění vedoucího k pádu tzv. vlády jedné strany (KSČ) a zhroucení tzv. reálného socialismu. A i když jsou jejich aktivit té doby hodnoceny různě, včetně údajného zneužití studentů budoucí polistopadovou politickou mocí, je na celé věci vidět především důležitost významu aktivně sledovat a zapojovat se do života společnosti, včetně politiky. Tím více to platí pro demokracii, která aktivní přístupy přímo vyžaduje.
V případě „Inventury demokracie“ nemusí jít nutně o aktivitu konkrétně tohoto uskupení, ale především o snažení a smysl věnovat se stavu a vývoji společnosti, v níž žijeme a na jejíž kvalitě by nám mělo záležet. Jde především o proces, který je třeba vázat a vnímat také na určité alternativy a nabídky, které by napomohly odstraňování řady nedobrých jevů v naší společnosti (např. korupce, klientelismus, ne příliš průhledný systém financování politických stran, diskutabilní odměňování zástupců ve státních a polostátních firmách, ale i klesající možnost uplatnění absolventů VŠ na trhu práce, atd.).
Bylo by jistě zajímavé a pro další vývoj politiky a politické kultury u nás nanejvýš vhodné, aby „Inventura demokracie“ spojila více podobně zaměřených mladých lidí, studentů a dokázala pozvednout jinak často rezignující a znechucenou část svých vrstevníků, ale i dalších občanů.
Angažovanost studentů také vysokých škol v těchto iniciativách může být nejen v  parných letních dnech zajímavým a hlavně žádoucím oživením i z pohledu osudu a dalšího vývoje vysokých škol jako tradičních center vzdělanosti a kultury, která mají vždy co říci a přispět ke kvalitě života naší společnosti.

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.