Aktuality

Hujeři mezi námi. Jak se s nimi vypořádat?

16.01.2019 Chodí za svými učiteli jako ocásci a neustále se jim snaží vetřít do přízně. Myslí si totiž, že u nich získají určitou pozici, která je bude před ostatními studenty zvýhodňovat. Hujeři jsou realita, s kterou se setkáváme denně. Jejich nadměrná servilita k vyučujícím se bohužel častokrát nemíjí účinkem a studium na vysoké škole je pak pro ně jednodušší, než pro ostatní. Spolužáci sledují jeho chování a v mnoha případech zatouží být ve stejné pozici jako on. Ovšem nenechte se mýlit, skutečně není o co stát.

Chování Hujera je jednoznačně patologické, tudíž nelze mu vyčítat, že se nechová správně. Počátky jeho chování vznikají již v rodině a ve škole a snad za ním lze hledat i určité vrozené dispozice. Hujer v podstatě nebývá žádný flákač a svěřené úkoly vykonává bez jakýchkoliv problémů. Jenomže příliš okatě tak, aby si učitelé jeho výkonu všimli a on jim tak dokázal, jak je „skvělý“ student. Nikdy se nezapomene pochválit a ukázat svému okolí, jak je důležitý. Často se chlubí výsledky cizí práce, ale dává si velice dobrý pozor, aby se na to nepřišlo. Je sice velmi aktivní, rád se vzdělává, vyhledává všelijaké inovace či soustavně studuje. Ovšem jen pokud to učitel vidí. Jakmile je vyučující z dohledu, jeho aktivita prudce klesá. Je vlastně ocáskem učitelů, které bezmezně obdivuje. Pomáhá jim, otvírá dveře, přehnaně zdraví a ostatní spolužáky neustále nabádá k jejich úctě, pokud se objeví někde nablízku.

Svým chováním učitelům ukazuje jak je loajální a svým spolužákům, jak je s učiteli zadobře. Všechno co dělá, ovšem nedělá náhodou. Veškerá Hujerova servilita je viditelnou podobou jeho strategie přežití. Věří, že mu projdou horší známky, že bude u učitelů oblíben a tím pádem, že bude mít u nich lepší pozici, než ostatní spolužáci. Bohužel faktem však zůstává, že mu toto chování často vychází. A to dokonce tam, kde by se to ani nedalo očekávat. Bývá-li Hujer pochválen, snaží se, aby o tom ostatní velice dobře věděli. Dostane-li Hujer do ruky moc nad ostatními, stává se z něho despota, který své okolí trápí a dává jim jasně najevo, kdo je tady pánem.

Je-li v kolektivu Hujer odhalen je nutno se s ním rychle vypořádat. Ignorovat ho ovšem nestačí. Ideálním řešením je vytvořit v kolektivu takový stav, kde platí stejná pravidla pro všechny tak, aby všichni měli stejnou možnost podílet se na úkolech, které v rámci svého studia musí společně vykonat. Rozhodně se musí Hujerovi, samozřejmě ve spolupráci s učiteli, dát jasně najevo, že z jeho chování mu žádné benefity nevyplynou. Zvládnout takového člověka určitě není jednoduché a vždy hodně záleží na konkrétních situacích a okolnostech. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.