Aktuality

Co řeknete na svou obhajobu?

09.10.2018 Z neustálého koukání do modrého světla monitoru máte tik v oku. Ťukáte do klávesnice ostošest, nejíte, nespíte a pomalu se z vás stává zombie. A aby toho nebylo málo, nemáte vůbec žádné ponětí o tom, co vás všechno čeká, až svou závěrečnou vysokoškolskou práci dokončíte. Zde jsou k dispozici hrůzné scénáře, kterým se snažte za každou cenu vyhnout.

Svou práci jste dokončili a odevzdali. Smrtelný pot vás ovšem může polít, když objevíte nové stěžejní informace k hypotézám. Okamžitě si uvědomíte, že svá tvrzení budete muset obhájit a to vás dost zneklidní. Přitom zjistíte, že na straně devět máte hrubku a na následujících dvou stranách další dvě. Možná vám zrovna přišel mail z univerzitní knihovny o uvolnění všech nedostupných důležitých knih, které jste si před dlouhou dobou rezervovali (a před nedávnem již koupili za nekřesťanské peníze). A v tuto nevhodnou chvíli si možná uvědomíte, že po odevzdání své závěrečné práce ještě nebudete inženýři nebo magistři, ale pouze lidé, kteří s trochou štěstí budou připuštěni ke státnicím.

Marně budete obvolávat své přátele, abyste se s nimi podělili o všechny katastrofy, které vám život před státnicemi a obhajobou určitě neulehčí. Kamarádi zřejmě prožívají totéž co vy. Na začátku studia obhajoba závěrečné práce zněla pro všechny studenty tak abstraktně, že prakticky ani nepočítali, že se jí dožijí. A najednou je to tady… Nevyspalí, hladoví, vysílení a smíření s neúspěchem svou práci odevzdají. A děj se vůle boží. Boj ovšem teprve nyní začíná. Vytvořit dobrou práci a následně ji obhájit jsou totiž dvě rozdílné věci.

Až budete obhajovat, nepřehánějte před komisí svou odbornost. Může se vám stát (a s největší pravděpodobností i stane), že se zkoušející budou chtít před vámi vytáhnout a ukázat vám, kdo je tady vlastně odborník. Proti vám stojí lidé z oboru, tudíž těžký kalibr a nikoho neokouzlíte tím, že budete ze sebe sypat jednu definici za druhou. U obhajoby přejděte rovnou k věci. Neokecávejte teorii a nesnažte se komisi přesvědčovat o tom, že jste si o vašem tématu přečetli úplně všechno. Uspíte je. Disponujete-li prezentací, pamatujte, že to nemá být přepsaná diplomka v MS Power Point.

Každá zkoušející komise chce především slyšet tyto tři věci: cíl (co jste řešili), metodiku (jak jste to řešili) a vaše výsledky (na co jste přišli). Vše ostatní je pro ně nepodstatné a jaksi navíc. Snažte se mluvit přirozeně, jednoduše a především je zaujměte! V těch pár minutách toho stejně moc stihnout nemůžete. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.