Aktuality

Chytrým patří svět

19.04.2019 Na světě snad neexistuje člověk, který by nechtěl být chytřejší, než je. Málokdo ovšem ví, že být chytrý neznamená vědět o všem všechno, nýbrž rozumět problémům a vymýšlet jejich řešení.

Setkat se můžeme s různými druhy chytrosti. Někdo může být chytrý ve škole, v zaměstnání nebo v běžném životě. Jinému to může jít s lidmi, může být emocionálně chytrý a někdo zase technicky zdatný. Máte-li pocit, že stále nevíte, o čem se lidé okolo vás baví, ještě nemusí znamenat, že jste hloupí. Inteligence není jen vrozená a s trochou tvrdé práce může „postihnout“ i vás. Mozek je orgán, jehož tréninkem lze dosáhnout vyšší mentální kapacity a tudíž je nutno jej neustále procvičovat. Skvělou technikou je například řešení hlavolamů, skládání puzzle, nebo i skládání Rubikovy kostky.

Chcete-li zapojit kreativní stránku a zlepšit schopnost řešit problémy, věnujte se uměleckým činnostem. Můžete kreslit, sochat, skládat básničky nebo fotit umělecké snímky. Kdo z nás se dobrovolně pustí do řešení matematických příkladů? Málokdo. Ale vězte, že čím složitější myšlení zapojíte, tím více váš mozek bude muset pracovat. Výsledkem budou nová spojení, prostřednictvím kterých budete schopni myslet lépe a rychleji. Můžete také vymýšlet a psát příběhy. Přinutíte mozek vytvářet postavy, dialogy a situace, díky kterým se naučíte lépe zpracovávat informace. Tímto skvělým způsobem sebevyjádření a zaznamenání osobních myšlenek se zlepší jak vaše slovní zásoba, tak i mluvený projev. Vysvětlujete-li něco ostatním lidem, zjednodušujte své myšlenky. Pokud budete mluvit složitě, nikdo vám nebude rozumět a určitě nebudete vypadat chytřeji. Myslete na to, že pokud vám ostatní nerozumí, není to jejich vina, ale vaše- nevyjadřujete se jasně. Učte se od ostatních a naslouchejte jejich názorům. Ptejte se jich a porovnávejte jejich názory se svými.

Chytrý a rozumný člověk bývá většinou takzvaně „nad věcí“. Zůstává klidný a příjemný i ve chvílích krize. Jen chytrý ví, že bude-li na lidi působit slušně, jeho chování mu značně usnadní cestu k jejich zkušenostem. Inteligentní člověk se neustále vzdělává, jelikož ví, že vzdělávání není pouze to, co ho ve škole nutilo, aby získal diplom nebo titul, nýbrž to, co mu dopomůže pochopit svět okolo sebe. Skutečné tajemství génia tkví v tom, že neustále vše zpochybňuje a snaží se to prostřednictvím nekonečného vzdělávání pochopit.

Ovšem klíč k inteligenci najdete v četbě. Nejchytřejší lidé světa se této činnosti věnují každý den. Čtení vás nemusí pokaždé bavit, ale díky němu získáte přehled o široké škále věcí. Zajímejte se o aktuální dění, zajímavá fakta, inspirující citáty, vědecké studie, nové objevy, ale i o úplně obyčejné každodenní zprávy ze života, a to napříč různými žánry. Až se vám podaří být chytří, tak hlavně nechytračte. Nikdo nemá rád všeználky. Je lepší být chytrý a nedávat to moc najevo. /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.