Aktuality

Aby mozek nezakrněl

01.07.2019 Ne nadarmo se říká „Kniha přítel člověka“. Prostřednictvím papírových stránek se můžete zamilovat, prozkoumat, jak přemýšlí vrah, nahlédnout do minulosti i budoucnosti a to během pár okamžiků. Stačí usednout a ponořit se do děje. Kniha je váš rádce, pomocník, skvělá zábava, nová realita nebo vaše druhé já. Čtení knih má také léčebné účinky, kterými se zabývá vědní obor biblioterapie.

Četba uvolní vaše napětí a má schopnost obnovit pozitivní vztah k životu. Čtenář knih na rozdíl od sledovačů videí, televize nebo chronických hráčů je ke svému okolí mnohem citlivější a empatičtější. Nejenom, že budete vlídnější ke svému okolí, ale zlepšíte si také svou paměť. Kapacita vašeho mozku bude o více než polovinu vyšší, než kapacita mozku vašich nečtoucích vrstevníků. Čtete-li, váš mozek musí zapojit fantazii a představivost.

Častokrát si domýšlíte konec a předvídáte nevyřčené. Jste-li dokonce vášnivý čtenář, Alzheimer vás pravděpodobně nenavštíví. Nevýhodou studia jednoho vysokoškolského oboru a následné zaměstnání v tomto oboru má za následek snižování slovní zásoby. Pohybujeme se ve stejné společnosti a neustále mluvíme o stejných věcech. Proto není divu, že na některé pojmy, názvy a slova postupem času zapomeneme. Kniha nás v tomto směru nenechá zakrnět. Jakmile si prostřídáte Broučky, Jméno růže, 1984 a Annu Kareninu budete mluvit nejen jako kniha, ale vaše obzory se rozšíří dál než za vstupní dveře vašeho bytu. Velmi pozitivní při čtení knih (a to by nikdo neřekl) je, že máte velkou šanci zhubnout (pokud to ovšem potřebujete).

Mozek ke své mentální činnosti potřebuje velké množství energie a to až 1/5 z energie nutné pro fungování celého těla. Čili dobrá zpráva. Špatná je ovšem ta, že i zde platí zásada příjem=výdej, tudíž přečtením supertlustého svazku Jiráska a zkonzumováním kila sladkostí, to neodčiníte. Po celoročním blázinci ve škole vás čtení knih zklidní, zbaví stresu a uvolní. Stačí číst pouhých šest minut denně a vaše tepová frekvence se stabilizuje a uvolní se napětí ve svalstvu.

A jaké knihy si musíte toto léto určitě přečíst? No přece ty, které jste vždy přečíst chtěli, ale nikdy jste na ně neměli čas. A malá čtenářská hádanka nakonec: je malý, černý, má bílé rukavice a červenou mašli? Malá nápověda: ovládá práce všeho druhu… /RB/

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.