Aktuality

5 UŽITEČNÝCH RAD PŘI PSANÍ ZÁVĚREČNÉ PRÁCE

4.3.2015 1. Závěr závěrečné práce

Ano, začínáme od konce, ale faktem je, že dokonalý závěr je zcela nejnutnější součást každé práce. Když se vám nechce podívat na celý film, také se více zaměřujete na jeho konec - no a tak je to i s diplomkou - když profesor nemá čas, nestíhá, tak si pořádně proběhne závěr a z toho posoudí, zda jste byli schopni postupně k něčemu dospět, nebo jste jen dělali kompilaci literatury.

Proto z celé závěrečné práce udělejte nejdokonalejší právě závěr, kde vyvodíte jak vaše metody napomohly dopracovat se k cíli. Pak už teoretickou část, někdy i první pasáže praktické budou číst pouze skuteční pedanti.

2. Obsah závěrečné práce

Samozřejmě samotný závěr nestačí a je třeba utvořit rychlý náhled na celou práci. Výborně zesumarizovaný obsah nabízí přehled o postupném uspořádání závěrečné práce a funguje jako headliner v novinách. Pokud máte výborný headline, článek si přečte minimum lidí - tak funguje i obsah a když má většina kapitol výstižný název, tak hlavně teoretická část unikne značné pozornosti kontrolujícího.

3. Literatura k závěrečné práci

Klasickým stereotypem našich škol je extrémní důraz na literaturu. Pokud nemáte literaturu, závěrečná práce může být jakkoliv dokonalá, většinou se setkáte s negativními názory. Hlavně v teoretické části se věnujte co nejvíce citacím, poznámkám pod čarou. Při diplomové práci sesbírejte alespoň dvacet různých zdrojů (i věty) a přidejte je, nejlépe i z cizího jazyka (samozřejmě žádného exotického). Pokud máte více cizích citací, dodává to mimořádně na kvalitě vaší závěrečné práce, přesto, že jste vytáhli jen větu z knihy v knihovně.

4. Nepřehánějte to s teoretickou částí

Někteří studenti rádi dělají kompilaci, ale určitě vypadá lépe, když maximálně do poloviny uděláte sumář z co nejvíce literatury a pak vytvoříte i vlastní dílo, uvedete vlastní názor, dodávajíc Vám vyšší autoritu z hlediska problému, který řešíte.

5. Odhadněte vedoucího závěrečné práce

Vyzní to jako psychologická poučka, ale zkuste se nad tím zamyslet. Určitě to znáte - na vysokých školách bývají lidé z praxe a lidé, kteří preferují teorii. Nebývá to ani obtížné zjistit podle předešlých zkušeností studentů. Proto se zaměřte na jejich odhadnutí a očekávání od závěrečné práce. Když se trefíte do jejich představ alespoň částečně, dělá to rozhodně často rozdíl v posudku. /M.G./

  
Zpět na seznam aktualit

Facebook stránka Závěrečné práce.cz Google stránka Závěrečné práce.cz Twitter Závěrečné práce.cz
AKCE !!! Zavrieť
Objednejte si podklady pro bakalářskou nebo diplomovou práci a dostanete prezentaci k obhajobě v hodnotě 3000 Kč ZDARMA a vypracování oponentských dotazů v hodnotě 1500 Kč ZDARMA.